top of page

Kam tofu, tam Šmakoun!

Denně bychom měli přijmout zhruba 1 g bílkovin na 1 kg naší hmotnosti! Jakými potravinami toho docílíme? Kromě masa, luštěnin, vajec a mléčných výrobků často saháme z rostlinných zdrojů po tofu, protože má neutrální chuť a široké spektrum využití. Věděli jste však, že Šmakoun z vaječných bílků má stejné vlastnosti nebo i lepší?Ať už rostlinné, tak i živočišné bílkoviny jsou pro fungování našeho organismu nepostradatelné, a to nejen tehdy, když je naším cílem zhubnout či nabrat svalovou hmotu. Pomáhají odolávat stresu, zlepšují naši imunitu, starají se o funkčnost hormonů a enzymů a urychlují hojení ran, proto patří do jídelníčku všech věkových kategorií od dětí až po seniory.


Tofu i Šmakoun mají velké množství bílkovin, liší se však v jejich kvalitě a využitelnosti. Tofu vzniká srážením sójového mléka a stejně jako luštěniny, tak i sója jsou chudé na sirné aminokyseliny (methionin). Naopak Šmakoun představuje zdroj komplexních bílkovin. Vyrábí se totiž koagulací čistého vaječného bílku, jehož základem jsou ovoalbuminy, které obsahují všechny esenciální aminokyseliny ve vyváženém poměru a naše tělo je využije z 98 %.


Pokud se právě snažíte redukovat váhu, určitě vás budou zajímat i další makroživiny, proto jsme vytvořili tabulku pro srovnání. U bílkovin už víme, že hrají do noty Šmakounovi, ačkoli je jejich množství na 100 g skoro stejné. Další výhoda Šmakouna je v podstatě nulový obsah tuků a málo kalorií.Šmakouna využijete všude tam, kde byste použili tofu, a to jak naslano, tak nasladko! Můžete ho použít jako základ pro pomazánky, nakrájeného na kolečka obalit v koření a orestovat do salátu, nahradit jím maso, nastrouhat do vaflí nebo rozmixovat do nepečených dezertů. Výhodou je, že neovlivní chuť. Díky Šmakounovi získáte mnohem zdravější jídlo s plnohodnotnými bílkovinami a s výrazně nižší kalorickou hodnotou.Šmakoun nezaostává ani v pestrosti sortimentu. Kromě základní, tedy chuťově neutrální verze Klasik existují také ochucené sladké a slané varianty, které jsou vynikající pro teplou i studenou kuchyni. Podívejte se na přehled všech produktů Šmakoun, zaručeně si najdete své favority!


Sladké příchutě: Meruňka, Švestka & skořice, Klikva & goji

Slané příchutě: Klasik, Mexico, Provensálské koření, Hlíva ústřičná, Uzený10 hlavních bodů, proč zařadit Šmakouna do jídelníčku

1. je zdrojem komplexních bílkovin z vaječného bílku

2. snižuje kalorickou hodnotu jídel

3. neovlivňuje chuť

4. neobsahuje tuk ani cholesterol

5. je vhodný do bezlepkové a bezlaktózové diety

6. nahrazuje maso

7. lze ho použít nasladko i naslano

8. hodí se pro teplou i studenou kuchyni

9. můžete ho nastrouhat, nakrájet i rozmixovat

10. vydrží dlouho v lednici


Jestli stále nevíte, co si počít se Šmakounem, ale chtěli byste ho zkusit, inspirujte se recepty tady na webu nebo na našem Facebooku či Instagramu. A kde ho seženete? V prodejnách Globus, Kaufland, Makro, ve vybraných obchodech Billa, Tesco, Albert a na internetu na Košík.cz a Rohlík.cz.Comments


bottom of page