Hubneme s Martinou - den třetí


Že pro vás výživová poradkyně Martina Jandová vytvořila jídelníček na celý týden, jste si už všimli. Dnes jsme se jí zeptali, jakých chyb se při hubnutí nejčastěji dopouštíme, s čím by měl začít ten, kdo chce shodit přebytečná kila, co si představit pod vyváženým jídelníčkem nebo proč je tak důležitý protein ve stravě.


Martino, jak vlastně poznáme, že už je potřeba hubnout? Čím by měl začít ten, kdo chce shodit přebytečná kila?

Číslo na váze je příliš vysoké? Trápí vás zdravotní problémy spojené s nadváhou? Necítíte se ve svém těle příliš dobře a chcete dát pár kilogramů dolů? Závidíte lidem kolem sebe jejich štíhlou postavu? Pokud jste si na některou z otázek odpověděli kladně, odhoďte výmluvy a začněte něco dělat. Důležité je se rozhodnout a začít hned. Ne až v pondělí, od 1., od začátku měsíce, prostě teď hned. Důležité ale je začít ve správný čas. S jakoukoliv změnou, kterou chcete ve vašem životě podstoupit, byste měli začít v období, kdy nejste ve stresu, nemocní či ve vypjaté emoční situaci. Na boj totiž potřebujete kromě odvahy také sílu!

Čím začít, pokud chceme postavu zdokonalit?
Podívejte se do ledničky a spíže a nekompromisně vyřaďte vše, co vám může vaší cestu v hubnutí zkazit. Vyhoďte sladké čokolády, chipsy, tučné uzeniny, cukrovinky,... Nechte si jen to, co vám prospěje. Zajděte do obchodu a nakupte si zásoby ovoce, zeleniny, šunku s vysokým podílem masa, sýry do 30 % tuku. Vločky, nezapékané a nepřislazované müsli, celozrnnou mouku, kváskový chléb, přírodní semínka a ořechy... A začněte s plánováním jídelníčku. Ať již s pomocí některé dostupné aplikace (kalorické tabulky, Stobklub) nebo za pomoci výživového poradce.

Kterých chyb se nejčastěji dopouštějí ti, kteří chtějí zhubnout?

To je hodně individuální, každý chybuje jinak. Ale častou chybou  je, že chceme zhubnout příliš rychle, nejlépe hned. Je důležité si uvědomit, že stejně jako nadváhu nenaberete za měsíc, tak ji ani nelze během měsíce shodit. Lidé se proto pouští do nesmyslných redukčních diet, hladoví, sportují jako nikdy předtím, a tak dojde pouze k obranné reakci organismu, jako je například vlčí hlad a nezvladatelné chutě. Váha se přesto nebude hýbat. S tím pak souvisí ztráta motivace „to stejně nemá smysl, nedokážu to“. Jedinou zaručenou cestou jak zhubnout, je totiž změna životního stylu se současnou změnou stravovacího a pohybového režimu, který pak budete schopni dodržovat dlouhodobě. "Nepřepalte tempo hned na začátku".

Mají lidé, kteří navštíví výživovou poradkyni, něco společného?
Většinou už jsou bezradní, protože vyzkoušeli za svůj život všechno možné i nemožné. Často mají za sebou několik jo-jo efektů z předchozích pokusů o hubnutí.

Co si vy sama představíte pod pojmem "vyvážený jídelníček"?

Jídelníček, který je bez extrémů. Nechybí v něm žádná makroživina. A není radikální. Důležité je zmínit, že každému z nás vyhovuje úplně něco jiného. Proto je potřeba nepodléhat módním směrům, které právě teď „frčí“, ale stravovat se tak, jak vyhovuje právě našemu tělu.

Proč jsou bílkoviny/proteiny tak důležité?
Bílkoviny jsou v naší stravě naprosto nezbytné, patří do skupiny tzv. makronutrientů, stejně jako tuky a sacharidy. Jsou základní stavební složkou organismu. Potřebujeme je k růstu (i samotné tvorbě) svalů, šlach, orgánů i pokožky. Bílkoviny slouží k obnově a tvorbě buněk, takže souvisí s hojením a regenerací tkání. Proto třeba lidé, kteří hodně posilují (a potřebují tak optimálně regenerovat), mají větší nároky na jejich příjem. Neznamená to však, že jich můžeme sníst neomezené množství. Ideální rozmezí je od 0,8 – 1,5 g bílkovin na kg své váhy.

Díky za rozhovor.

RECEPTY PRO VÁS - DEN 3.

Boloňské špagety


Šmakoun zapečený se zeleninou

Avokádová pomazánka

Suroviny:

  • celozrnné špagety 1x 150 g (po uvaření), 50 g (suchý stav)

  • 120 g mleté maso

  • 150 g rajčata, mrkev, cibule

  • česnek, bazalka

  • řepkový olej, sůl, pepř

Suroviny:

Suroviny:

  • 50 g avokáda

 

Postup:

Na lžičce řepkového oleje si zpěníme cibuli, česnek, poté přidáme mleté maso (doma umleté libové hovězí, libové vepřové maso, nebo kombinace) a vše orestujeme. Až bude mít maso nazlátlou barvu, osolíme a opepříme. Přidáme na kousky nakrájená rajčata (mohou být oloupaná) a najemno nastrouhanou mrkev, zalijeme trochou vody,  aby vznikla omáčka. Na talíři posypeme parmazánem nebo nastrouhaným tvrdým sýrem.(Mrkev nám omáčku zahustí a zároveň osladí, nebude díky rajčatům kyselá).

(1 782 kJ)

Postup:

Šmakouna nakrájíme na kousky. Očištěné brambory nakrájíme na kolečka a do zapékací mísy vrstvíme vždy vrstvu brambor a vrstvu Šmakouna se zeleninou (rajčata, papriky, lilek). Vždy jemně osolíme a okořeníme dle chuti, ale je možné i připravit bez soli. Poslední vrstvou jsou brambory. Zakryjeme alobalem a pečeme zvolna 40–50 minut. Pak alobal odkryjeme, směs posypeme strouhaným sýrem a krátce zapečeme.

(1 787 kJ)

Postup:

Avokádo rozmixujeme s lučinou a nakrájeným Šmakounem. Potom přidáme na kousky nakrájená rajčata. Dochutíme solí, pepřem a citrónovou šťávou.

(1 730 kJ)

Jídelníček na 3. den si můžete stáhnout zde:

Dokumenty ke stažení