Hubneme s Martinou - den sedmý

Pohyb hraje při snižování váhy nesmírně důležitou roli. Nejen, že zvyšuje náš energetický výdej a tím pomáhá redukovat váhu. Zároveň nám zlepšuje psychický i zdravotní stav (pozitivně ovlivňuje metabolismus, snižuje hladinu tuků v krvi, zvyšuje dobrý cholesterol, snižuje krevní tlak...). Správný pohyb dokáže zlepšit kvalitu našeho života.Ideální pohyb je ten, který nás bude bavit (nebo nám alespoň nebude vadit), protože teprve tehdy se může stát součástí našeho života. Obecně se na hubnutí nejvíce doporučuje aerobní činnosti v rozsahu 30 – 90 minut 3x – 4x týdně nebo vysoce intenzivní intervalový trénink. Při redukci hmotnosti je vhodné zařadit i silové tréninky, který jednak pomohou formovat postavu, ale také zabrání nežádoucímu hubnutí svalů. Optimální je zařazovat pohybovou aktivitu 3x – 5x v týdnu, dle našich časových i fyzických možností. Stejně tak jako pohyb, je ale důležitá i regenerace organismu.

Bez pohybu se pochopitelně zhubnout dá. Pokud snížíte kalorický příjem, máte úbytek kil zaručen.

Jenže - úskalí hubnutí bez pohybu mohou být například:

 Život rovná se pohyb. Náš organismus je na pohyb nastaven a potřebuje ho. Odpůrci cvičení, nezoufejte, výživová poradkyně Martina Jandová, se kterou jsme připravili tento článek, říká: "Nemusíte 5x týdně makat v posilovně, hubnout můžete i při úklidu, prací na zahradě nebo častější chůzí místo dopravních prostředků".

RECEPTY PRO VÁS - DEN 7.

Knäckebrot s kakaooříškovým krémem a banánem

Brokolicové karbanátky s provensálským Šmakounem

Pomazánka s česnekem a vařenou cizrnou

Suroviny:

Suroviny na 1 porci:

Suroviny:

  • 200 g cizrny
  • šťáva z 1 malého citrónu

  • 2 stroužky prolisovaného česneku

  • 1 lžíce olivového oleje + další na pokapání při servírování

  • 1 lžička mletého římského kmínu

  • 1 lžíce tahini (mletý sezam - ve zdravé výživě), pokud neseženete, nemusí být

  • petrželka nebo pažitka na ozdobu, sůl, pepř

Postup:

Plátky knäckebrotu si namažeme krémem. Banán rozkrájíme na kolečka, aby množství vystačilo na oba plátky

Kolečka banánu potom položíme na knäckebrot a můžeme ihned konzumovat.


(790 kJ)

 

Postup:

Ve vroucí osolené vodě spařte cca 3 minuty růžičky brokolice. Propláchněte vodou a vychlaďte. Všechny ingredience smíchejte a na pečicím papíru tvarujte menší kolečka stejné velikosti - třeba nandaváním směsi lžící do ocelového vykrajovátka na cukroví. Předehřejte troubu na 175 °C a pečte cca 30 minut do zlatova. K placičkám je vynikající na namáčení bílý jogurt s prolisovaným česnekem a bylinkami. Jako příloha může být bramborová kaše (200 g) nebo brambory.

(2 029 kJ)

Postup:

Cizrnu přes noc namočte a pak uvařte podle návodu - nejrychlejší  je to v papiňáku cca 30 – 40 min. Všechny ingredience kromě mleté papriky a petrželky, která je na ozdobu, rozmixujte do hladka v mixéru. Pokud je směs příliš tuhá, přidejte trošku vody (ve které se cizrna vařila).

Pomazánka je dobrá na celozrnném pečivu, chlebu i knäckebrotu

(863 kJ)

  Jídelníček na 7. den si můžete stáhnout zde:

Dokumenty ke stažení