Hubneme s Martinou - den druhý

Věřte, nebo ne, ale opravdu nepotřebujete dietu k tomu, abyste zhubli. To jediné, co je třeba změnit, jsou totiž stravovací návyky. Své o tom ví i výživová poradkyně Martina Jandová, která nejenže se svěřila se svým příběhem, ale také pro vás vytvořila jídelníček na celý týden. A ne ledajaký - pokrmy a recepty v něm uvedené vám totiž pomohou efektivně a zdravě zhubnout. A nemusíte se bát, že se kilogramy, kterých jste se úpravou stravy zbavili, zase vrátí.

O Martině, dětské obezitě, anorexii i těhotenství

Martina Jandová (34) říká, že se tématem výživy zabývá skoro celý život. Odmala až do 13 let totiž trpěla dětskou obezitou a na vlastní kůži pocítila narážky i posměšky okolí. "V 7. třídě jsem s nadbytečnými kily zatočila a váha během krátké doby ukazovala o 20 kg méně. Zde jsem si na vlastní kůži zkusila, že překročit hranici mezi zdravým hubnutím a anorexií je velice jednoduché. Nebýt včasného zásahu odborné lékařky, nevím, jak bych dopadla", vzpomíná Martina. Vytouženou váhu sice dokázala udržet, ale jakmile se trochu přestala hlídat v jídle nebo polevila ve cvičení, kila měla tendenci vracet se zpátky. Postupně se smiřovala s tím, že "modelka" z ní zkrátka nikdy nebude, i s několika kilogramy navíc.

Těhotenství, 17 kg navíc - a co dál?

"Dalším impulzem pro mě bylo těhotenství a následný poporodní stav. Nebyla jsem spokojená s postavou a přemýšlela, co se sebou udělám. Ponořila jsem se tedy do studia všech možných odborných publikací, knih, časopisů, internetu... Zajímalo mne vše, co se týkalo zdravého stravování," vypráví Martina, která v těhotenství přibrala 17 kg. Na váhu, kterou měla předtím, se ale dostala už během tří měsíců - díky včasnému zařazení pohybu a nově získaným informacím ze zdravé výživy. Zjistila, že každodenní pohyb a zdravé jídlo nejsou žádný problém, a že ji jiný životní styl baví a vyhovuje mnohem více než ten předešlý.

Během jednoho roku zhubla dalších 10 kg a váhu si stále drží. Z nového životního stylu se záhy stala vášeň a velký koníček, Martina získala certifikovaný rekvalifikační kurz výživový poradce. Potřebné informace a znalosti si pravidelně doplňuje, aby je mohla využít v praxi. Dnes přinášíme 2. část jídelníčku, který pro vás Martina vytvořila. Stáhnout si jej můžete na konci této stránky.

 

RECEPTY PRO VÁS - DEN 2.

Ovesná kaše s jablkem, ořechy a Šmakounem

Čočka s párkem Šmakoun


Suroviny:

Postup: Horkou vodou přelijte ovesné vločky a nechte je chvilku odstát pod pokličkou. Poté přidejte nastrouhané jablko a nastrouhaného meruňkového Šmakouna.

Vršek posypte ořechy a podle chuti zakápněte lžičkou medu.
(1 674 kJ)

Suroviny:

  • párek Šmakoun

  • čočka, kořenová zelenina

  • česnek, cibule, sůl, majoránka

  • 2 lžičky řepkového oleje

Postup: Slijeme vodu, ve které jsme měli přes noc namočenou čočku (čočka potom tolik nenadýmá). Uvaříme čočku do změknutí spolu se zeleninou (mrkev, celer, petržel). Po uvaření slijeme do mísy přebytečnou vodu, v části vody rozmixujeme zeleninu a vmícháme do čočky, aby zhoustla a vznikla kaše (nahradíme tak máslovou jíšku). Dochutíme solí, česnekem, majoránkou, případně octem. Na lžičce oleje orestujeme cibulku a pokládáme ji na hotovou čočku.
(2 133 kJ)

  Jídelníček na 2. den si můžete stáhnout zde:

Dokumenty ke stažení